Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Za nejslavnější raketomet se dá beze sporu považovat sovětský BM-13 Kaťuša. Přezdívalo se mu také Stalinovy varhany. Ve srovnání s tím, co dokáže moderní ruský raketomet BM-30 Směrč, kaťuša předváděla opravdu jen drnkání na varhany.

BEST OF FANDA: Směrč je nejničivější raketomet na světě

raketomet 9K58 Smerč (BM-30)
zdroj: WikiMedia Commons raketomet 9K58 Smerč (BM-30)
aktualizováno 16.07.2013, 00:00 | 16.07.2013, 00:00 | dpo

Za nejslavnější raketomet se dá beze sporu považovat sovětský BM-13 Kaťuša. Přezdívalo se mu také Stalinovy varhany. Ve srovnání s tím, co dokáže moderní ruský raketomet BM-30 Směrč, kaťuša předváděla opravdu jen drnkání na varhany.

FANDA slaví první narozeniny. Je to skvělá přiležitost pro připomenutí článků, které se vám nejvíce líbily. Další zajímavou techniku najdete v rubrice Military.

 

Kdybyste snad sháněli nejničivější a nejúčinnější raketomet současnosti, musíte hledat v Rusku. Právě odtamtud pochází raketometný systém 9K58 Směrč (v překladu smršť), někdy také označovaný jako BM-30. Směrč patří k nejmodernějším raketometným systémům dneška a je určen k ničení plošných cílů, budov, center velení a logistiky, uskupení živé síly i pancéřové techniky, a to do vzdálenosti 70 až 90 km.


Přečtěte si také:

Kaťuše - vražedné Stalinovy varhany

Buratino – pekelný tankový raketomet

 

Vývoj směrče začal na začátku 80. let, tedy ještě za dob Sovětského svazu, kde měly raketomety svou dlouholetou tradici. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes má ruská armáda ve své výzbroji něco přes sto těchto raketometných systémů. Během 90. let jich byla velká většina modernizována na variantu Směrč-M. Jak už to u ruských zbraní bývá, používá se několik označení, a to i pro jednotlivé součásti systému. Celý komplet skládající se z šesti vlastních raketometů, dále pak přebíjecích, velitelských a logistických vozidel nese označení 9K58 nebo BM-30, raketomet sám umístěný na nákladním vozidle značky MAZ pak má kód 9A52.

 

Fotogalerie

1 / 14 Otevřít fotogalerii

 

Raketomet se skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55K s motorem na tuhé palivo ráže 300 mm. Ty mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Není potřeba bujné fantazie k představě, co asi jedna salva v cíli udělá. Dostřel u původního směrče činil 70 km, u modernizované verze M je to až 90 km. Bojová hlavice rakety může být několikerého druhu. Klasická nárazová, dále pak šrapnelová proti živé síle, používají se i kazetové hlavice se samonaváděcí submunicí proti pancéřovaným cílům a s protitankovými i protipěchotními minami. Nechybí ani termobarické hlavice, které v prostoru cíle rozpráší zápalnou látku a ohněm zlikvidují vše živé.

 

Jedna salva raket tak dokáže zničit vše na ploše 67 hektarů! Zajímavostí také je, že i když jde o neřízené rakety, jejich dráhu ovlivňuje balistický počítač, který těsně před odpalem do hlavice rakety zadává souřadnice cíle. Tím je zaručena velká přesnost celého kompletu. Raketomety jsou schopné odpálit první raketu do tří minut od zastavení a za stejnou dobu se z místa střelby vytratit. Odpálení všech raket pak trvá 38 sekund, přičemž operátor raketomet ovládá přímo z kabiny nebo pomocí dálkového ovládání vně nákladního auta. Znovunabití všech 12 raket trvá asi půl hodiny.

 

 

Jak již bylo řečeno, celý komplet Směrč se skládá ze šesti raketometů, každý má k dispozici vlastní přebíjecí vozidlo a jejich činnost koordinuje velitelské vozidlo s centrálním balistickým počítačem a povelovým systémem. Ty mohou fungovat zcela automaticky, nebo je ovládají operátoři ručně. Navíc je možné spojení s velkými průzkumnými a dělostřeleckými radiolokátory nebo dokonce i s létajícími středisky řízení a uvědomování A-50 (což je ruská obdoba amerického letounu E-3 Sentry systému AWACS).

 

Ruská armáda má jednotlivé části kompletu Směrč umístěné na běloruských těžkých nákladních vozidlech MAZ-543. Ty pohání dieselový dvanáctiválec D12A-525A o objemu 39 l a výkonu 525 koní. Indická armáda však pro své systémy Směrč zvolila české nákladní vozy Tatra T-815 vyráběné v licenci tamější firmou Beml. Existují však varianty nesené i náklaďácích značky Kamaz, čínská kopie BM-30 je pak umístěna na čínském vozidle s označením Type 03. Směrč se stal i úspěšných vývozním artiklem, kromě již zmiňované Indie si našel cestu i do ozbrojených sil například Alžíru, Běloruska, Kuvajtu, Ukrajiny, Spojených arabských emirátů, Maroka, Kazachstánu či Turkmenistánu.

https://www.facebook.com/fandatv

Tygří gripen českého letectva

Český gripen dostal tygra z Austrálie »

V rámci NATO existuje prestižní a elitní klub tygřích leteckých jednotek, do kterého patří i dvě české letky – 211. taktická letka z Čáslavi a 221. vrtulníková letka z Náměště nad Oslavou. A jak už označení napovídá, ve znaku mají tygry. ... více»

jaderný minomet 2B1 Oka

Podívejte se na obrovský jaderný minomet z dob studené války »

Padesátá léta patří jednoznačně k nejbizarnějším obdobím studené války. Tehdy vznikaly velmi výstřední válečné plány i zbraně. Počítat k nim můžeme takjé sovětský jaderný minomet 2B1 Oka. ... více»

tankový tahač M25

Dračí náklaďák aneb pancéřovaný tahač tanků »

Tankové tahače jsou součástí výzbroje snad každé armády, i když jich nikdy nebývá velké množství. Nejsou však vymožeností moderní doby, existovaly už před 2. světovou válkou. ... více»

Mi-28

Havoc: ruská odpověď na bitevní apache »

Nástupce legendárního sovětského bitevního vrtulníku Mi-24 měl svou budoucnost dlouho nejistou. Dnes je však už jasné, že Mi-28 bude v řadách ruského letectva plnit významnou úlohu. ... více»

Have Blue - 3

Tohle bylo první neviditelné letadlo světa »

Nejnovějším trendem v konstrukci moderních bojových letadel je koncepce stealth, tedy schopnost omezit odraz radarových paprsků natolik, že se pro vyhledávací radiolokátory takovéto stroje stávají neviditelnými. ... více»

41 hlasů
Vaše hodnocení