Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Je docela běžné, že se vojenské technologie časem uplatňují v civilní sféře. Obráceně se to děje jen zřídka, ale jsou takové výjimky. Je libo závodní auto pro dakarskou rallye ve vojenské podobě?

Ze závodního auta udělali bojový tereňák

Supacat Wildcat
zdroj: Oficiální zdroj Supacat Wildcat
aktualizováno 20.09.2012, 00:00 | 20.09.2012, 00:00 | dpo

Je docela běžné, že se vojenské technologie časem uplatňují v civilní sféře. Obráceně se to děje jen zřídka, ale jsou takové výjimky. Je libo závodní auto pro dakarskou rallye ve vojenské podobě?

V minulém roce firma Supacat představila velmi zajímavé a pekelně rychlé lehké bojové vozidlo nazvané Supacat Wildcat. Podobných výtvorů se za poslední roky objevilo mnoho, ovšem tahle „divoká kočka“ má jednu zvláštnost, původně byla závodním autem. Před pár roky výrobce závodních speciálů Bowler Offroad vytvořil závodní speciál na bázi Land Roveru Defender pro dálkové soutěže typu rallye Dakar a nazvala jej Bowler Wildcat.

 

Přečtěte si také:

Šestikolový bojový land rover od protinožců

Kajman – bojový land rover české armády

Ocelot: neprůstřelný speciál začíná sloužit

 

Práva na jeho stavbu pak v roce 2007 prodal společnosti QT Services a ta začala tyto závodní vozy nabízet soukromým zájemcům. V roce 2010 ale přišel s nabídkou na spolupráci výrobce speciálních vojenských vozidel, firma Supacat. O rok později už byl odborné veřejnosti představen nový lehký multifunkční vojenský automobil Supacat Wildcat a v letošním roce je po úspěšných zkouškách nabízen potencionálním zákazníkům. Proslýchá se, že britská armáda má o „závodní land rover“ velký zájem.

 

Původní záměr při vývoji vojenského Wildcatu byl vytvořit lehké a velmi rychlé vozidlo pro speciální jednotky, nicméně výrobce jej nyní nabízí i jako hlídkové vozidlo, průzkumné i jako platformu pro útočné zbraně jako jsou například řízené střely. Wildcat má dvoučlennou posádku skládající se z řidiče a velitele, který zároveň obsluhuje dálkově řízenou zbraňovou věžičku na střeše vozidla. To je opatřeno lehkým pancéřováním, další pancéřování může být dodatečně na vozidlo navěšeno podle potřeby a charakteru mise.

 

Fotogalerie

1 / 10 Otevřít fotogalerii

 

Wildcat může nést rozličnou výzbroj podle požadavků zákazníka. Nabízejí se různé kulometné dálkově řízené věže, granátomety, lehké kanóny i řízené střely, přičemž velitel může zbraně zaměřovat za jízdy i při vysokých rychlostech. Potencionální zájemci si mohou vybírat i z trojíce pohonných jednotek. Jednak je to benzínový čtyřlitrový osmiválec o výkonu 234 kW nebo třílitrový turbodieselový šestiválec o výkonu 201 kW, oba značky Land Rover, a také turbodiesel International 2,8 l TGV o výkonu 119 kW. V nejsilnějším provedení je Widlcat schopen jet maximální rychlostí až 170 km/h, což není u vojenských vozidel zrovna obvyklé. Výjimečný je také dojezd, u benzínového motoru činí operační dosah 2000 km, u turbodieselů je to dokonce něco kolem 3000 km.

 

O jízdních vlastnostech v terénu se není třeba zmiňovat, neboť Wildcat vychází z legendárního LR Defender a navíc byl podvozek upraven pro dálkové soutěže. Snese tedy velké namáhání i rychlou jízdu v těžkém terénu. Zajímavostí je také to, že na podvozku je připevněno speciální heverové zařízení, díky kterému může posádka vozidlo velmi rychle vyprostit, pokud zapadne nebo uvízne.

https://www.facebook.com/fandatv

palubní střelec

Palubní střelci vrtulníků mají tvrdej chleba. Videa »

Role palubního střelce ve vrtulníku není mezi vojáky zrovna nejoblíbenější, nicméně je velmi důležitá a nevypadá to, že by v blízké i z vzdálené budoucnosti střelce nahradily nějaké automatické systémy. ... více»

Rudá armáda v Berlíně

Tenkrát v Berlíně aneb konec války sovětskýma očima »

Dobytí Berlína na konci dubna 1945 bylo pro Rudou armádu i Stalina samého velkým zadostiučiněním. Ovšem i toto vítězství bylo vykoupeno obrovskými ztrátami. ... více»

transportní letoun Embraer KC-390 - 8

Tenhle transportní letoun možná dostane české letectvo »

Po tom, co byl v polovině 90. let vyřazen jediný střední transportní letoun českého letectva, typ An-12, podobným strojem už nikdy nedisponovalo. To by se mohlo změnit. ... více»

bombardér Douglas XB-42 Mixmaster

Bombardér, který měl vrtule i trysky »

V dějinách letectví se objevuje jen velmi málo nekonvečně řešených bombardérů. Jedním z nich byl Douglas XB-42/43. Ten se dokonce pyšní primátem prvního amerického proudového bombardéru. ... více»

vojenský automobil GAZ-3937 Vodnik

Tomuhle tereňáku říkají Vodnik »

Pro americkou armádu se stal symbolem terénní Humvee. V ruské armádě dnes podobnou roli jako Humvee zastává třeba typ GAZ Tigr. Od něj však byl odvozen ještě zajímavější stroj nesoucí jméno Vodnik. ... více»

33 hlasů
Vaše hodnocení