Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Vzhledem k tomu, že tento týden soud pro lidská práva ve Štrasburku opět projednával případ dvou Češek, které žalovaly náš stát za to, že jim neumožnil porodit dle jejich představ, proběhla pochopitelně médii opět vzrušená vlna debat o domácích po...

Argumenty proti domácím porodům

Matka a dítě
zdroj: Thinkstockphotos Matka a dítě
aktualizováno 29.12.2016, 00:00 | 29.12.2016, 00:00 | blog.cz

Vzhledem k tomu, že tento týden soud pro lidská práva ve Štrasburku opět projednával případ dvou Češek, které žalovaly náš stát za to, že jim neumožnil porodit dle jejich představ, proběhla pochopitelně médii opět vzrušená vlna debat o domácích porodech.

Článek je převzatý z blogu lumenn.blog.cz.

A pochopitelně je plná emocí - jen si nějakou rozklikněte a nestačíte se divit. Na jedné straně klidné a vysvětlující vědomé ženy (v menšině), na straně druhé hysterické ječící a sprosté stádo (v bučící většině). Nechápu, proč toto téma u nás v ČR vzbuzuje takové šílené vášně, když na západ od nás je domácí porod naprosto běžnou součástí zdravotnického systému a nemyslím si, že třeba Němky, Švédky, Britky nebo Nizozemky mají tam dole něco uspořádáno jinak, aby ony rodit doma mohly a Češky nikoli. Přesto se v diskuzích dočtete, že ženy, co se rozhodnou pro porod doma jsou (a teď cituji) nezodpovědné blbky; lesanské alternativní biokrávy, které patří do jeskyně; úplně šílené a měla by jim být odebrána rodičovská práva... Kromě těchto osobních invektiv se také dočtete spoustu milionkrát vyvrácených lží a nesmyslů, jimiž odpůrci házejí po zastáncích jako ostrými kameny. Pojďme si tyto argumenty projít - a ano, jsou to často argumenty zcela stupidní a vůbec se nezakládají na pravdě.

Na začátek musím napsat, že pojmem domácí porod je v tomto článku myšlen vědomý a dopředu plánovaný porod doma informované, zdravé a nízkorizikové(!) rodičky.

Argument: Vy (myšleno zastánci domácích porodů) byste se nejradši vrátili zpátky do pravěku! Tak přestaňte chodit k doktorovi, když vám ta moderní medicína tak vadí!

Tohle je velmi důležité a je třeba si u toho ujasnit že si v žádném případě nemyslím (a nemyslí si to ani 99% zastánců domácích porodů), že by doma měly rodit všechny ženy. To je samozřejmě úplný nesmysl. Spousta žen má tak problémové těhotenství nebo zdravotní obtíže, které nelze řešit jinak, než medicínsky. Stejně tak se mnoho dětí rodí dlouho před termínem a potřebují akutní neonatologickou péči, jinak nepřežijí. V tomto udělala věda ohromné pokroky a patří jí velký dík, že díky ní může zachránit mnoho dětí, které by před desítkami let, na svět nepřišly vůbec nebo by při porodu či krátce po něm zemřely. Nikdo rozumný nebude zahazovat roky lékařského výzkumu a pokroku, který umožňuje někdy skutečné zázraky (jako jsou různé operace ještě v děloze nebo "vypiplání" miminka narozeného v sedmém měsíci).
To ale neznamená, že některé ženy, ty zdravé a s normálně probíhajícím těhotenstvím a porodem, nemohou rodit mimo zdravotnické zařízení. Porod totiž není nemoc, ačkoli si to mnoho lidí, zmasírovaných strašlivými případy z médií a seriálovými překotnými odjezdy do porodnice, nejspíš myslí. Porod je fyziologický proces - stejně jako je třeba vyměšování, přijímání potravy nebo sex. Pokud fyziologický proces probíhá normálně, k lékaři nechodíme. Proč taky? Ukazovat lékaři, jak krásně dýcháme, jak nám pěkně padá jídlo jícnem do žaludku a jak hezká máme hovínka, je asi zcela nesmyslné a zbytečné. Ale ve chvíli, kdy se nám po každém soustu dělá špatně, kdy ona hovína nejdou ven nebo jdou až příliš často nebo když nám nefungují intimní orgány tak, jako dříve, pak je pochopitelné, že si k doktorovi zajdeme.

Totéž platí o porodu - pokud porod probíhá normálně, není třeba lékaře, aby nás zachraňoval - není totiž co zachraňovat. Medicína a lékaři jsou tu od toho, aby léčila nemocné, nikoli zdravé lidi.

Argument: Ty šílené lesany chtějí rodit pod smrčkem a samy nebo s nějakou porodní bábou, jako ve středověku.

Tak mezi rozením v lese (ale i takové, přiznám se už i pro mě docela za hranou případy tu byly;)) a rozením v moderní domácnosti je velký rozdíl. Už proto, že dnešní domácnosti jsou mnohdy sterilnější a bakterií prostší prostředí, než nemocnice a naše prabáby by si mohly o takové čistotě akorát nechat zdát.

Ale zastavme se spíš u té "porodní báby". Hodně lidí si z nějakého důvodu myslí, že porodní asistentka (dále PA) je jen nějaká ezorajda s nějakým čtrnáctidenním kurzem. Nikoli, vážení. Tato "ezorajda s kurzem" je dula, což je školená psychická podpora ženy. Něco jako proškolená kamarádka, která ženu bude držet za ruku a říkat jí "to zvládneš", vyběhá za ni papíry a bude prostě stát při ní.

Oproti tomu porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný zdravotník a její vzdělání, co se týče těhotenství a porodů, je stejně obsáhlé jako lékařské. Tyto ženy jsou zcela vzdělány k tomu, aby asistovaly u fyziologického porodu. Mají na to vysokoškolský diplom, mají za sebou spousty porodů a nejsou to tedy žádné potrefené biokrávy, ale normální součást zdravotnického systému. A ve většině porodnic normálně porodní asistentky pracují.

Argument: Proč se ty blbé ženské soudily ve Štrasburku, když jim porody doma nikdo nezakazuje? Ať si tam třeba doma chcípnou.

Přesně tak - ať si tam ty biomatky chcípnou. Tohle tak nějak zhruba říká český stát. A souvisí to právě s těmi porodními asistentkami. Ve většině státu vyspělé Evropy se těhotná žena přihlásí do péče nějaké PA, ke které pak dochází na kontroly, na různé porodní kurzy a nakonec v její přítomnosti i porodí, buď v porodnici, v porodním domě nebo doma. Jak už jste si mohli přečíst, PA je zcela vzdělaná a školená zdravotní pracovnice, který moc dobře ví, jaké všechny problémy a patologie mohou nastat a pomůže ženě zvolit nejvhodnější způsob a místo porodu. Když přichází k porodu doma, nemá přes rameno kabelku s aromaolejíčkem, ale vleče plný kufr nejrůznějších nástrojů, přístrojů, léků a zdravotnického vybavení a počítá i s variantou, že porod přestane probíhat fyziologicky a v tomto případě převeze rodičku do porodnice nebo zavolá záchrannou službu - což se sice stává zcela výjimečně, ale toto riziko, byť malé, je tu vždy a zkušená a zodpovědná PA s ním počítá.

V České republice je díky mediální aféře kolem Ivany Königsmarkové (viz) a následného honu na čarodějnice situace o poznání jiná. Díky vyhláškám ministerstva nedostanou PA osvědčení pro výkon zdravotnického povolání v případě, že by jezdily k porodům doma a jsou pod hrozbou vysokých pokut a zákazu činnosti nuceny vést porody jen v porodnicích. Zároveň tyto vyhlášky znemožňují zřízení porodních domů, což je jakási alternativa mezi porodnicí a domácím prostředím.

Tím se ženy v ČR dostávají do situace, že nemají jinou možnost, než rodit v porodnici. A jak jsme si řekly dříve, zdravý člověk nemá důvod chodit k lékaři. Proto zdravá fyziologicky rodící žena nepotřebuje lékařskou péči.

Pokud ale chce porodit se školeným zdravotníkem, což je pochopitelně ta nejrozumnější varianta, do porodnice musí. A nebo musí být její PA dost statečná na to, aby riskovala pokutu a vedla domácí porod i přes hrozby sankce. Proto české ženy žalují náš stát a proto soud ve Štrasburku ve svém rozsudku uvedl, že práva žen sice nebyla plně porušena, ale byla vážně ohrožena a ČR vyzval k nápravě stávajícího stavu.

Argument: Porod doma je strašný risk a žena, která se pro něj rozhodne, je úplně pitomá.

Tohle se lidem vysvětluje nejhůř. Už jen proto, že v médiích se čas od času vyrojí (a mnohdy značně přežene) nějaký případ domácího porodu, který se nepovedl. Co na tom, že většinou to ani nejsou porody doma tak, jak jsem je definovala na začátku, tedy vědomých, dopředu rozhodnutých a zdravých žen. Lidi prostě chtějí vidět stříkající krev už od pravěku a tyhle šokující zprávy jsou vodou na jejich mlýn. Ve skutečnosti se doma každý rok narodí stovky dětí a žádné šokující zprávy se o nich nedočtete. Jak by asi média bavilo psát "Žena porodila doma zcela zdravé miminko"?

Jenomže díky mediálnímu obrazu se zdá, jako by porod doma pokaždé dopadl tragédií nebo minimálně výjezdem záchranky a tak není divu, že jsou lidé přesvědčení, že rodit doma = stát jednou nohou v hrobě.

Skutečnost je taková, že téměř všechny domácí porody dopadnou tak, že je na jejich konci zdravá matka a zdravé dítě. Koneckonců studií jsou na to celé stohy a pokud chcete místo panického řevu raději suchá a přesná data, zkuste tento článek Mýtus bezpečného porodu v porodnici, na jehož konci najdete odkazy na mnoho zahraničních studií. Je-li libo raději data z naší kotliny, máme jeden bohužel vědecky ne úplně průkazný průzkum tady.

Já osobně znám tři ženy, které porodily doma celkem pět dětí. Přes internet jich znám desítky. A všechny potvrzují to, co se dočtete i v průzkumech - domácí porod zdravé nízkorizikové rodičky pod vedením porodní asistentky je srovnatelně bezpečný jako porod ve zdravotnickém zařízení. A jak vyplývá z výzkumů, v některých případech je porodnice dokonce rizikovější.

Argument: Ty krávy raději upřednostní svoje pohodlí před zdravím miminka. Porod je možná strašný a traumatický, ale musíme to vydržet, abychom měli zdravé dítě.

Tohle je strašně smutné poslouchat, hlavně z úst žen. Přitom jsou ale pohodlí rodičky a zdraví miminka spojité nádoby, jedno bez druhého nemůže nastat. Pokud je rodící žena ve stresu, nemůže se uvolnit a porod se může zpomalit nebo úplně zastavit. To sebou nese zvýšená rizika uvíznutí miminka v porodních cestách a tedy následného ohrožení zdraví dítěte. Uklidnit rodící ženu, uvolnit ji a nabídnout jí bezpečné prostředí je základem pro zdárné proběhnutí porodu. Ráda to ilustruji na příkladu, který se možná zdá nevhodný, ale ilustruje to velmi dobře - když jdete na záchod na velkou. Představte si, jak se pohodlně usadíte, sami, na svém záchodě, nikým a ničím nerušení a rozhodnete se, že se vyprázdníte. V tu chvíli přiběhne vyšilující manžel/ka, naloží vás do auta a odveze do nemocnice. Zadržíte to, přece se nepo** v autě. V nemocnici vás pořád všichni bombardují otázkami, položí vás na záda, dívají se přímo na vaše rektum v bandě deseti lidí a u toho na vás volají - táák, teďka tlačte, už to půjde, nebojte, jen pěkně tlačte.

Neumím si představit člověka, co se po tak náhlé změně prostředí, stresu a před zraky úplně cizích lidí dokáže bez problémů vyprázdnit. A to prosím obsahu vašich střev nejde o život, pokud ho nevytlačíte na svět včas. Když se všechny tyto faktory sečtou, není divu, že ženy si volí raději bezpečné a známé prostředí pro svůj porod. Ale ty, které jsou zmasírovány odstrašujícími příklady, pak odjedou překotně do nemocnice, ve stresu a strachu se jim úplně zastaví porod (a na to není třeba, aby na ně byl někdo nepříjemný, bohatě stačí jen sama změna prostředí a náhlá pozornost lékařů) a nakonec musí přijít všechny ty kapačky, nástřihy, kleště a chirurgové, protože fyziologický proces se vypnul.

Rodící žena nutně a zcela bez výjimky potřebuje klid, aby mohla fyziologicky porodit zdravé dítě. Stres porod zastavuje a je nutné provádět opatření, která mohou ohrozit zdraví i život matky i dítěte.

Argument: Já rodila koncem pánevním/dvojčata/dítě s přirostlou placentou/doplň libovolnou patologii, doma bychom byli mrtví, MRTVÍ!

Doma rodit by měly jen ženy bez těchto patologií a rizik. A vědomá, rozumná žena by nikdy nešla do rizika ohrožení jejího zdraví a zdraví dítěte. Žena se zdravotními problémy nebo jakkoli rizikovým těhotenstvím doma prostě rodit nebude a je zbytečné tím argumentovat.

Argument: Kdo se rozhodne tak nezodpovědně rodit doma, ten by neměl mít nárok na sanitku! A nebo by měl všechno zaplatit ze svýho.

A kdo se rozhodne nezodpovědně porušit povolenou rychlost na silnici by taky neměl mít nárok na sanitku, že?

Argument: Česká gynekologickoporodnická společnost má pravdu, když domácí porody kritizuje. A lékaři ví všechno nejlíp.

Potom je zvláštní, že zahraniční lékaři na to mají jiný názor. Například ti britští, kteří porody doma doporučují jako jednu z možných alternativ a 1 z 50 dětí se tam narodí doma. Nebo třeba ti ve Švédsku, kde se doma narodí až 2% dětí či dokonce ti v Nizozemí, kde doma na svět přijde až 1/3 všech dětí.

Argument: Ale v Holandsku před barákem stojí sanitky, kdyby se něco zvrtlo!

Ne, nestojí.

Argument: Máme nejnižší novorozeneckou úmrtnost na světě - a to díky porodnicím.

Ne, nemáme.

Argument: I když jsem přečetl/a celý tento článek včetně všech zdrojů, pořád si myslím, že by domácí porody měly být zakázané.

Tak to ti prostě už není pomoci.

Další články autorky najdete na jejím blogu.

https://www.facebook.com/fandatv
0 hlasů
Vaše hodnocení