Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Obyvatelé ruského Čeljabinsku nezažili pád meteoritu poprvé. V roce 1949 bombardovalo stejnou oblast 20 úlomků meteoritu s celkovou hmotností 200 kilogramů!

Meteorit zasáhl Čeljabinsk i v roce 1949. Jeho části vážily 200 kilogramů

Dopad meteoritu očima Rusů - 7
Dopad meteoritu očima Rusů - 7
aktualizováno 16.02.2013, 00:23 | 16.02.2013, 00:07 | vac

Obyvatelé ruského Čeljabinsku nezažili pád meteoritu poprvé. V roce 1949 bombardovalo stejnou oblast 20 úlomků meteoritu s celkovou hmotností 200 kilogramů!

Datum 14.2.2013 si bude pamatovat mnoho obyvatel Čeljabinsku. Kolem čtvrté hodiny ráno našeho času vybuchl nad Uralem meteorit, rozpadl se a jeho části pršely na město Čeljabinsk. Kusy dopadly i o 200 kilometrů dál na město Satka. Poraněno bylo nejméně 1000 lidí včetně nejméně 200 dětí, většinou střepy z rozbitých oken, poničených tlakovou vlnou.

 

Meteorit dopadl na hladinu jezera u města Čebarkul a na další místa, pátrání po místech dopadu stále pokračuje. Fotografie a videa výbuchu meteoritu můžeme díky moderním technologiím – mobilním telefonům, CCD kamerám na křižovatkách a v objektech nebo automobilovým kamerám – oběhla celý svět. Zatím to vypadá, že meteorit z Čeljabinsku je nejlépe zdokumentovaným pádem meteoritu v historii.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Apokalyptické filmy se staly skutečností, na Zemi dopadl meteorit!
Tunguzský meteorit aneb Co to vlastně spadlo do sibiřské tajgy?
Exkluzivní svědectví: Dopad meteoritu přinesl neuvěřitelnou zkázu!
REPORTÁŽ Z MÍSTA DOPADU: Obří kráter, vařící voda a tajné služby v akci
Panika, strach, bolest: Podívejte se, jak lidé natočili drtivý pád meteoritu

 

Překvapivé je, že oblast Čeljabinsku už podobnou událost v minulosti zažila. 11. června 1949 v 8 hodin a 14 minut dopadl na Zem meteorický déšť 20 částí meteoritu Kunashak, který byl rovněž roztříštěn při vstupu do atmosféry. Z nalezených částí bylo vypočteno, že meteorit vážil 200 kilogramů. Jeho části jsou součástí sbírek Ruské Akademie věd a občas jsou řezy z meteoritu nabízeny k prodeji sběratelům.

 

Dopad meteoritu očima Rusů - 1
Dopad meteoritu očima Rusů

 

Na rozdíl od pádu meteoritu v roce 2013 nedošlo 11. června 1949 k velkým škodám. Menší část meteoritu rozbila střechu budovy, ale nebylo hlášeno žádné zranění. Informace o meteoritu Kunashak byly publikovány například v moskevském zpravodaji 6/1957 Stálé komise pro meteority Mezinárodního geologického kongresu. Bylo to zřejmě poprvé, co se objevily informace o meteoritech nalezených v Rusku po 2. světové válce.


V seznamu lze nalézt například tyto zaznamenané pády meteoritů:
1. Judoma – nalezen v roce 1946 v Chabarovské oblasti Ruska, hmotnost 7,4 kg
2. Bogoslovka – nalezen v roce 1948, pravděpodobný pád v roce 1942, oblast vesnice Bogoslovka v Kazachstánu, hmotnost 2,18 kg
3. Kunshak – nalezen v roce 11.6.1949 v Čeljabinské oblasti, 20 částí, celková hmotnost 200 kg
4. Elenovka (Jelenovka) – pád 17. října 1951 v oblasti Jelenovka na Ukrajině, rozpadl se na 7 částí, celková hmotnost 54,44 kg
5. Manich – spadl u stejnojmenné vesnice 21. října 1951ve Stavropolské oblasti Ruska, hmotnost 1,86 kg
6. Zavetnoje – spadl v Rostovské oblasti Ruska 4. prosince 1952, hmotnost 0,75 kg
7. Nikolskoje – spadl v Moskevské oblasti 6. března 1954, hmotnost 6 kg
8. Gressk – jeden z největších meteoritů, který spadl v Minském regionu v Bělorusku. Byl nalezen v roce 1955 a hmotnost celého meteoritu byla kolem 300 kg.

 

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že velké meteority padají na Zem celkem často. Vědci předpokládají, že Zemi každý den bombarduje 100 tun vesmírného materiálu. Většina meteoritů nedopadne až na povrch díky naší atmosféře. Jak velké nebezpečí však představuje ten zbytek? Optimisty určitě uklidní, že za uplynulých 200 let bylo hlášeno jen 14 případů, kdy meteorit prokazatelně trefil člověka, 6 případů, kdy trefil zvíře a 110 případů, při kterých došlo k poškození nějakého objektu (domu, cesty či poštovní schránky).  Pesimisté si rádi připomenou vyhynutí dinosaurů nebo Tunguzký meteorit, případně hrozby asteroidů. Záleží na tom, na jakou stranu se přikloníte…
 

https://www.facebook.com/fandatv

Vesmír - ilustrační foto

Sedm nejpodivnějších asteroidů ve sluneční soustavě »

Za pár dní má Zemi minout asteroid 2012 DA14 a prý by měl být vidět i menším dalekohledem. Ve vesmíru toho je ovšem mnohem víc, než si myslíte. ... více»

Meteoroid

Evropská vesmírná agentura chce sestřelovat meteoroidy »

Všem planetám, planetkám, oběžnicím, měsícům a přirozeným satelitům hrozí srážky s meteoroidy, které se řítí volně vesmírem. Ani Země není výjimkou a vědci už dlouho dumají nad tím, jak naši planetu ochránit. Brzy by to měli v praxi i vyzkoušet. ... více»

Asteroid

Co s asteroidy? Čína je chce přitáhnout a vytěžit! »

Zatímco většina ostatních vesmírných agentur řeší, jak asteroidy od Země odklonit, Čína už nějakou dobu plánuje přesně opačnou věc. Chce je vytěžit! ... více»

15 hlasů
Vaše hodnocení