Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Platební karty se šíří jako požár.

Platit hotově - větší svoboda?

Platební karta
zdroj: Thinkstockphotos Platební karta
aktualizováno 15.12.2016, 00:00 | 15.12.2016, 00:00 | blog.cz

Platební karty se šíří jako požár.

Článek je převzatý z blogu maldor.blog.cz.

Není to samozřejmě jen tak. Všechno to kolem bezhotovostního placení kartou je poměrně složité a nákladné, takže to musí někdo financovat. Jen uvažte: složitý software, zajistění (ne)bezpečnosti osobních dat, terminály, smlouvy s obchodníky... A hádejte, kdo to nakonec zaplatí...? Přece zákazník v ceně zboží. Jako vždycky.

Na prosazování platebních karet mají zájem jak banky, protože jim z toho plynou příjmy - nyní při platbě debetní kartou 0,2 % z platby, u kreditní karty 0,3 %, ale i všechny kontrolní orgány, které tak získají přehled o tom, kdy, kde a za to utrácíte.
Cílem jí získat tolální kontrolu nad spotřebitelem (slovo občan ztrácí už úplně svůj význam).

Jako výhody se uvádějí: nemusím u sebe nosit peníze! je to rychlejší! Argumenty zpozdilého žáka, který propadá v první třídě.

To jsou tedy výhody, pro které opravdu stojí za to být sledováni institucemi, platit o to více za všechno zboží a ještě při ztrátě čertovy kartičky riskovat, že vám někdo totálně vybílí konto.

Čím více lidí si bude z pohodlnosti a z hlouposti takto usnadňovat život, tím větší bude tlak na zrušení hotovosti a povinného placení všeho zboží a služeb kartou.

Svoboda (volby) - byť relativní a sporná - něco stojí: trochu toho zdánlivého nepohodlí. Ale oplatí se.

Ještě příklad nátlaku ze strany bank:

Banky tlačí své klienty k tomu, aby se chovali "rozumně" - utráceli kartou, aby nebyli penalizování za její nepoužívání!
MBanka zavedla tento absurdní poplatek již v březnu 2016 a momentálně zvýšila limit na 1500 Kč - to je suma, kteoru musíte kartou utratit, jinak vám strhnou 29 Kč z účtu.

Je to vyděračské a sprosté. Karta slouží také k výběru peněz z bankomatu - pokud tohle není její užívání, tak soudruhům bankéřům zjevně vůbec nevadí být trapně přistiženi na hruškách.

Hlavně když to sype.

Doufám, že jsem vám nasadila do hlavy alespoň malého brouka.


Další články autorky najdete na jejím blogu.

https://www.facebook.com/fandatv
0 hlasů
Vaše hodnocení